DANFOSS'TAN TÜRKİYE'YE YENİ YATIRIM KARARI

DANFOSS'TAN TÜRKİYE'YE

YENİ

YATIRIM KARARI

Danfoss A/S, Türkiye’ye yönelik yatırımlarını büyütme kararı aldı. Danfoss'un  55 ülkede 24 bin çalışanı bulunuyor. Gerçekleştirilen basın toplantısında Danfoss Isıtma Çözümleri’nin Türkiye Direktörü Yaşar Hüseyin Şan ve Danfoss Gelişen Pazarlar Direktörü Jurij Gabedov açıklamalar yaptı.

 

Danfoss Gelişen Pazarlar Direktörü Jurij Gabedov, Türkiye’de daha etkin olmak istediklerini, Türkiye’de yeni yatırımlarla büyüme planlarının  gelecek 5 yıllık dönemi kapsadığını, Türk hükümetinin, 2023 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanımını 3 katına çıkarmak ve enerji tasarrufunu yaygınlaştırmak gibi iddialı bir hedefinde sahip oldukları uzmanlık ve know-how ile yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.


Gabedov, “Türkiye her yıl sadece ısınma amaçlı kullandığı doğalgazın ithalatı için 10 milyar doların üzerinde ödeme yapıyor. Başta ‘Termostatik Radyatör Vanası’ olmak üzere Danfoss’un ürettiği enerji tasarrufu ve yaşam konforu sağlayan ürünler, kullanıldığı takdirde Türkiye her yıl yaklaşık 3 milyar dolar tasarruf edebilir. Enerji verimliliği konusunda global bir merkez olan Danfoss, sahip olduğu 80 yıllık mühendislik birikimi ile Türkiye’nin enerji tasarrufu alanında güçlü adımlar atmasına yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaktır. Bu bağlamda Türkiye’de daha etkin olmak için büyüme planımızı uygulamaya başlıyoruz. 5 yıllık plan sürecinde aşama aşama yapacağımız yatırımlarla Türkiye organizasyonumuzu, mevcut yapısına oranla çok daha fazla güçlendireceğiz” dedi.   
 

Danfoss Isıtma Çözümleri’nin Türkiye Direktörü Yaşar Hüseyin Şan “Şehir merkezinde yapılan yeni ve nitelikli konut projelerinde ‘döşemeden ısıtma sistemleri’ daha fazla tercih edilmeye başlandı. Döşemeden ısıtma alanında Avrupa’nın en çok tercih edilen markası olan Danfoss, Türk kullanıcılarına da yaşam konforu ve enerji tasarrufu sunmak için ürünlerini Türkiye pazarına sunuyor” dedi.

Binalarda Enerji Performansı (BEP) yönetmeliğine dikkat çeken Şan, “Hükümetimizin yürürlüğe koyduğu BEP yönetmeliğinin uygulanması ve denetimindeki aksaklıklar giderilirse; Türkiye her yıl milyarlarca dolarlık enerji tasarrufu yapabilir ve vatandaşlarımız da daha konforlu ve sağlıklı ortamlarda yaşama imkanı bulur” diye konuştu.